دلیل ریزش مو چیست؟ و 4 راهکار برای جلوگیری از آن

دلیل ریزش مو چیست؟ و 4 راهکار برای جلوگیری از آن

دلیل ریزش مو چیست؟

دومین نفر، دستیار پزشکیم بود، زمانی که در حال رفتن به سالن امتحان بودم به تار موهایی که روی شانه و پشتم ریخته بود، اشاره کرد. سومین تذکر از جانب آرایشگرم بود، و وقتی اتفاق افتاد که برای اصلاح موهایم رفته بودم و او قبل از این که کارش را شروع کند از من پرسید که چرا موهایم… در حال… ریزش… هستند.

مشکلی که با آن مواجه بودم امروزه ریزش موی تلوژن (از دست دادن مو به صورت پراکنده) نامیده می‌شود و گونه‌ای ریزش مو است که اغلب با نام «ریزش مو بر اثر شوک‌شدن» شناخته می‌شود. (همه متخصصان بیماری‌های پوستی این مشکل را به‌خوبی می‌شناسند، در حالی که ما اهمیت چندانی به این موضوع نمی‌دهیم!) این مشکل معمولاً در شرایطی مانند دوران نقاهت بعد از انجام یک عمل جراحی سنگین، یا به علت یک بیماری (از جمله کووید 19)، زایمان، تغییر داروی مورد استفاده، رژیم غذایی سنگین، کاهش میزان آهن بدن، ابتلا به بیماری‌های خاص یا استرس زیاد اتفاق می‌افتد. آمار مبتلایان به این ریزش موی تلوژن در مراجعین من طی ماه‌های اخیر بی‌سابقه بوده است که افزایش این آمار مشخصاً به علت استرس‌های مرتبط با پاندمیک کووید 19 است.

امکان بروز مشکل ریزش موی تلوژن در مردان هم وجود دارد، اما اغلب به دلیل کوتاه‌بودن موهایشان توجه چندانی به آن نمی‌کنند. زنانی که موهایی متوسط یا بلند دارند معمولاً به اشکال مختلفی از جمله مشاهده حجم زیادی از مو روی برس، ریزش زیاد موها در هنگام شامپو زدن، یا کم‌شدن حجم موی دم اسبی خود به این موضوع پی می‌برند. همان لحظه است که این فکر ترسناک از ذهن شما می‌گذرد: «ای وای نه! دارم کچل میشم!»

اما نگران نباشید، خبرهای خوبی برای شما دارم: این شکل از ریزش مو که به دلیل استرس رخ می‌دهد، موقتی و جبران‌پذیر است (و نترسید، کچل نمی‌شوید). پیازهای موی شما نه زخمی شده‌اند و نه آسیب دیده‌اند. فقط در حال استراحت هستند. موهای سر دائماً در حال طی‌کردن چرخه رشد، ریزش، استراحت (تلوژن) هستند و خالی‌بودن موی سر وقتی خیلی به چشم می‌آید که فاز ریزش مو با فاز استراحت هم‌زمان شود. با گذشت 3 الی 6 ماه ( و در برخی موارد 12 ماه) از شروع ریزش مو، کم‌کم متوجه رویش موهای جدید در نقاط ریخته‌شده، خواهید شد.

اما بعضی از ما به اندازه کافی نمی‌توانیم صبر کنیم. مو بخشی از هویت، زیبایی ظاهری و عاملی برای افزایش اعتماد به نفس ماست و می‌خواهیم هر چه سریع‌تر به شکل طبیعی خود برگردد. در این موارد چه کار باید کرد؟

علت دقیق مشکل را مشخص کنید

علت دقیق مشکل را مشخص کنید

یک متخصص بیماری‌های پوستی می‌تواند با بررسی جنس پوست سر، تشخیص دهد که مشکل ریزش موی شما به خاطر تلوژن ریزش مو است یا دلیل دیگری دارد (عوامل مختلفی در ریزش موی سر دخیل است و من متوجه شدم که ریزش مو در تعداد زیادی از زنان بیش از یک دلیل دارد). این متخصصان با بررسی نتیجه آزمایش یا در مواردی که علت ریزش مو همچنان نامشخص است به کمک بیوپسی (نمونه‌برداری از بافت بدن) پوست سر، علت دقیق مشکل ریزش موی شما را تشخیص و برنامه درمانی موثری برای تقویت مو به شما ارائه می‌دهند.

سبک زندگی خود را تغییر دهید

پیاده‌روی برای کاهش استرس، ورزش‌کردن و استفاده از یک رژیم غذایی سالم پروتئینی احساس خوبی در شما ایجاد می‌کند. مراقبت صحیح از مو امری ضروری است. عدم بستن موها به صورت خیلی فشرده، استفاده از شامپوهای مناسب، و به حداقل رساندن قرار گرفتن موها در معرض گرمای شدید و مواد شیمیایی از جمله راه‌های موثر مراقبت از مو به شمار می‌روند.

 

روش های درمانی و داروهای تقویتی

استفاده از روش‌های درمانی و داروهای تقویتی را در نظر داشته باشید. متخصصان بیماری‌های پوستی غالباً شستشوی موها با استفاده از محلول یا فوم ماینوکسیدیلدرصد (روگاین، محلول ضد ریزش مو) یک الی دو بار در روز را توصیه می‌کنند. برخی دیگر ویتامین‌هایی نظیر نوترافُل یا ویویسکال که طی پژوهش‌های صورت‌گرفته تأثیر مثبت آنها در تقویت موی انسان اثبات شده است را برای رفع مشکل ریزش مو تجویز می‌کنند. (برای آگاهی از سازگاری یک تقویت‌کننده مو با پوست سرتان حتماً با پزشک خود مشورت کنید.)

روش پلاسمای غنی

روش پلاسمای غنی

استفاده از یک روش زیباسازی به نام پلاسمای غنی از پلاکت (پی‌آر‌پی) نیز در تقویت رشد موها موثر است. در این روش متخصص بیماری‌های پوستی پس از گرفتن مقداری از خون شما، فاکتورهای رشد معلق در آن را جدا کرده و مجدداً به پوست سرتان تزریق می‌کند. با این که فرآیند تزریق در مدت زمانی کمتر از 5 دقیقه صورت می‌گیرد اما تحمل درد آن تا حدودی دشوار است و ممکن است رسیدن به نتیجه مطلوب (رویش اولیه موها) چند هفته‌ای طول بکشد، ضمن این که این روش تحت پوشش بیمه نیست. با این حال تعداد زیادی از زنانی که از روش پی‌آر‌پی استفاده کرده‌اند، متوجه پیشرفت چشمگیری در رشد موی خود، خصوصاً از جلسه سوم به بعد شدند.

در زمان «استراحت» موهایم چه کاری باید انجام دهم؟

در زمان «استراحت» موهایم چه کاری باید انجام دهم؟

من سعی می‌کنم به بدن و ذهنم هم استراحت بدهم. این کار را با استفاده از یک رژیم غذایی متعادل و انجام ورزش‌هایی جهت کاهش استرس (حتی بیرون بردن سگ برای گردش) انجام می‌دهم. در طول این مدت از تقویت‌کننده موی مورد اطمینانم (نوترافُل) استفاده می‌کنم و اگر وقت داشته باشم پیش یکی از دوستانم که متخصص بیماری‌هایی پوستی است می‌روم تا روش درمانی پی‌آر‌پی را امتحان کنم. اما حتی اگر هیچ کدام از این کارها را انجام ندهم، می‌دانم که پس از چند ماه موهایم به شکلی سالم‌تر و پر پشت‌تر از قبل دوباره رشد خواهند کرد. چنانچه شما هم از مشکل ریزش موی تلوژن رنج می‌برید، اطمینان خاطر داشته باشید که می‌توانید از پس آن بر بیایید.

دیدگاه ها 1

یک دیدگاه در “دلیل ریزش مو چیست؟ و 4 راهکار برای جلوگیری از آن”

    دارو خونمون

    دلیل ریزش مو چیست؟ و 4 راهکار برای جلوگیری از آن